Kreacje na ślub cywilny

Ślub cywilny, choć może nie jest tak uroczysty jak ten w kościele, ale jednak wymaga odpowiedniej oprawy, również pod względem stroju. Dotyczy to zarówno sukni świadkowej, kreacji dla Mam Państwa Młodych, ale przede wszystkim samej Młodej Pary, a w szczególności Panny Młodej.

Oczywiście na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego można złożyć tradycyjną suknię ślubną, białą lub ecru, a także welon i nie będzie w tym nic niestosownego. Bo przecież każda Panna Młoda, niezależnie, czy wstępuje w związek małżeński w obecności księdza, czy urzędnika, chce wyglądać w ten dzień wyjątkowo.

Jednak wiele kobiet decyduje się na bardziej skromne kreacje, eleganckie, ale stonowane sukienki, a nawet kostiumy w jasnych kolorach. Tego rodzaju kreacje można doskonale ożywić i uszlachetnić zakładając rękawiczki czy kapelusz z woalką. Bardzo wiele Pań decyduje się także na skromny zestaw: sukienka i żakiet lub bolerko.

Sukienki na ślub cywilny, tak jak kreacje na poprawiny, nie muszą być wcale utrzymane w kolorach tradycyjnej bieli. Także pod tym względem nie ma ograniczeń dyktowanych tradycją i myśleniem: „co ludzie powiedzą, jak córka w białej sukni nie pójdzie do ślubu?”.

Większa dowolność panuje także w kwestii długości. Tradycyjnie, na ślub kościelny, większość Panien Młodych wybiera jednak suknie długie, do ziemi, na ślubną mini patrzy się nadal z dezaprobatą, choć coraz więcej kobiet stara się łamać tę zasadę. W przypadku ślubu cywilnego, nie ma takich ograniczeń. Najlepiej, by długość sukienki była taka, jaką najbardziej lubi Panna Młoda, w jakiej najlepiej się czuje.

Jeśli ślub w urzędzie jest jedynym i nie przewiduje się uroczystości w kościele, a kobieta chce wyglądać wyjątkowo, może pokusić się o wykonanie eleganckiej, strojnej sukni na miarę. Jeśli jednak ceremonia cywilna jest tylko wstępem do ślubnych uroczystości, a panna młoda ma na nią przygotowaną suknię ślubną z prawdziwego zdarzenia, spokojnie można zrezygnować z wystawnej kreacji na rzecz skromniejszej i oczywiście tańszej.